Liata podlaha. Zvládnete ju svojpomocne?
Epoxidová podlaha za cenu ktorú si môžete dovoliť.

V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime postup realizácie, a Vy sa rozhodnete či to zvládnete sami, alebo vyhľadáte realizátora.
Pre úspešné zhotovenie liatej epoxidovej, alebo polyuretánovej podlahy je kľúčový podklad a jeho príprava .
Treba si uvedomiť, že liata podlaha má hrúbku len 2-3mm a preto je rovinatosť podkladu nesmierne dôležitá. Pokiaľ to podmienky dovoľujú, je ideálne na podklad vyliať nivelačnú hmotu.
Čo sledovať na podklade:
- rovinatosť (dôvody sme popísali vyššie)
- pevnosť (súdržný, pevný povrch bez drolenia)
- vlhkosť (suchý, vyzretý)
- praskliny a dilatácie (vytmeliť – aj malá prasklinka sa dokáže vo finále objaviť . Dilatácie je treba vytmeliť, následne sa v zhotovenej liatej podlahe narežú a vytmelia vo farbe podlahy).
Pokiaľ teda máme pevný, dostatočne suchý betón (max.4-8 hm.%), je potrebné podklad prebrúsiť.
Na väčšine cementových poteroch vzniká na povrchu tzv.cementové mlieko, ktoré musí byť odstránené, ale nielen to. Dôvodov na brúsenie je hneď niekoľko.
- Odstránenie nečistôt a zvyškov:
Brúsením sa odstránia všetky nečistoty a neukotvené častice, prach, oleje, vosky a iné kontaminanty, ktoré by mohli znížiť priľnavosť liatej epoxidovej podlahy k podkladu. - Vyrovnanie povrchu:
Brúsenie odstráni nerovnosti, odstráni drobné výškové rozdiely a vytvorí rovnomerný povrch. To zabezpečí hladký a estetický vzhľad finálnej podlahy. - Zvýšenie pórovitosti: Brúsením sa zväčší povrchová plocha podkladu, čím sa zvýši jeho pórovitosť. To zlepšuje priľnavosť epoxidu a zabraňuje jeho odlupovaniu.
- Odstránenie starých náterov:Ak na podklade bol predtým iný náter, brúsenie ho odstráni a zabezpečí, že nový epoxidový náter bude mať pevný podklad.
pozn. Pozor na anhydrit. Ten treba prebrúsiť skutočne poctivo a poriadne napenetrovať.
Penetrácia podkladu.
Ak máme vhodne pripravený podklad, nasleduje penetrácia podkladu. Pod liatu epoxidovú podlahu sa používajú epoxidové penetrácie (nepoužívajte akrylové ani silikónové).
Epoxidový penetrák zabezpečí:
- zvýšenie pevnosti
- vyrovnanie savosti
- zastabilizovanie prašnosti
- zlepšenie priľnavosti a v neposlednom rade zníženie rizika vzniku bubliniek v liatej vrstve.
Pri aplikácii epoxidu sa môžu v podklade vytvárať vzduchové bublinky, ktoré po vytvrdnutí spôsobujú defekty na povrchu. Penetrácia vzniku bublín zabráni. V praxi je dobrým zvykom nanášať až 2 vrstvy penetrácie v množstve cca. 0,4 + 0,4kg/ m². Druhú vrstvu penetrácie môžete presypať kremičitým pieskom 0,3-0,5mm, cca. 1kg/m2, čím a zvýši ukotvenie a pevnosť liatej podlahy. Po zaschnutí penetrácie neukotvený piesok treba povysávať.
Liata podlaha – posledný krok.
Tu je postup pomerne jednoduchý a rýchly. Čím je povrch rovnejší, aj spotreba materiálu môže byť nižšia. Spotreba epoxidovej stierky sa pohybuje od cca. 1,5-2kg/m2.
Pred vylievaním podlahy budete potrebovať: zubovú rakľu, inličkový valec (tzv.ježko), klincové topánky (nazúvacie podrážky).
Epoxidovú zmes (obe zložky) najskôr dobre premiešajte. Obsah rozlejte v pásoch po podlahe a zubovou rakľou rovnomerne roztiahnite po podlahe.
Pokiaľ vylievate menšie miestnosti, ježkovať môžete po nanesení celej plochy, pri veľkých plochách je dobré ježkovať priebežne.
Ježkovanie pomáha uvolniť vmiešaný vzduch zo zmesi, preto ihličkovým valčekom jazdite do doby, pokiaľ sa prestane vzduch uvoľňovať.
Pokiaľ chcete do podlahy zapracovať chipsy, tie je nutné rozhodiť do čerstvej hmoty.
Chipsy vhadzujte z výšky (ako pri siatí trávy), aby sa rovnomerne rozptýlili. Spotreba chipsov je podľa vkusu 10-30g/m2.
Pri teplote 20C, je podlaha pochôdzna po 24 hodinách. Úplná pevnosť nastane až po 5-7 dňoch.
Pri nižších teplotách sa uvedené časy úmerne predlžujú.
Počas dozrievania liatu podlahu chráňte pre vodou, tj. neumývať a pod.
Všeobecne - epoxidové podlahy by sa mali ošetrovať prostriedkami bez obsahu chlóru, stačí bežný saponát v koncentrácii 1-3 %.
Zhrnutie.
Liata epoxidová podlaha sa dá zvládnuť aj svojpomocne. Treba si však uvedomiť, že budete potrebovať aj určité špecifické náradie.
Tak si ho zhrnme:
1.brúska na betón
2.vysávač
3.lep.páska na oblepenie stien
4.tmel na dilatačky a praskliny
5.zubová rakľa alebo gumová stierka
6.ihličkový valec (ježko)
7. klincové topánky
8.miešadlo
9. Drobnosti (rukavice, nožík, vedierka, váhu...)
Najpracnejšia časť je príprava podkladu, zbytok je už len čerešnička na torte.
Pokiaľ máte zdravý a rovný podklad, príprava podkladu nemusí byť nočnou morou.
Svojpomocnú realizáciu doporučujeme robiť hlavne v technických priestoroch ako sú garáž, pivnica, technická miestnosť, dielňa a pod.,
Aj keď nastane mienšia estetická chyba, nič sa nedeje.
Hlavné obytné priestory ako obývačka, kuchyňa, kúpeľka atď. by som radšej zvolil do rúk profesionálov, ktorý si dajú pozor na všetky úskalia.
Od prievanu, hmyzu, nevhodnú teplotu, vlhkosť a pod.
Liata podlaha svojpomocne - cena je priaznivá.
V našom návode sme použili najbežnejšiu skladbu podlahy, na relatívne dobrý podklad.
Pokiaľ teda budeme počítať so spotrebou epoxidovej penetrácie 0,8kg/m2 (0,4+0,4) a so spotrebou liatej samonivelačnej stierky 1,5-2kg/m2, pri priemernej cene epoxidov 12€/kg sa cena za liatu podlahu pohybuje od 2,3kg x 12€ = 27,60€, pri vyššej spotrebe 2,8kg x 12€ = 33,60€.
Cena za polyuretánové podlahy je rádovo vyššia, kedže cena PU podláh je okolo 20€/kg.
K liatej podlahe sa často používajú akrylové chipsy, ktoré sú pomerne lacné (35€/kg = 50-100m2).
Na zhotovenú podlahu sa zvykne ešte aplikovať lak (najčastejšie matný) cca. 3€/m2 v jednej vrstve. Aplikujú sa 1-2 vrstvy.
Cena materiálu za liatu epoxidovú podlahu je cca. 30€/m2 (penetrácia, liata stierka, chipsy, lak).
Na liatu podlahu budete potrebovať nasledovné materiály:
Penetrácie:
In-epox 2020 – na suché, dobre vyzreté povrchy.
Pokiaľ neviete zmerať vlhkosť podkladu, a len si myslíte že je podklad dostatočne suchý, radšej použite penetráciu 2050, ktorá zvládne aj určitú vlhkosť v betóne.
Stierka:
Samonivelčná epoxidová stierka 4020
Farby RAL sú bežne dostupné, na objednávku je možné pripraviť aj špecifické RALky. Stierku objednávajte v dostatočnom množstve. U nás je štandardom, že v jednej objednávke dostanete vždy rovnakú šaržu, čiže nehrozia odtieňové odchýlky. Pri doobjednávaní po uplynutí pár dní už nemúsí byť materiál dodaný v rovnakej šarži a riskujete možnosť odlišného odtieňu.